קרן יזמות - בניית מדרגות מעוצבות, מרפסות תלויות, בריכות פיברגלס
052-520-5163

תשובות לשאלות נפוצות על חדר ממ"ד

בימים מורכבים אלה, בהם מדינת ישראל מצויה במלחמה, הולכת וגוברת המודעות לחשיבותו של ממ"ד בבית, עבור תושבים מצפון ועד דרום, לרבות מרכז הארץ. שאלות רבות עולות בנושא בניית ממ"ד, תחזוקה ושימוש בממ"ד קיים ואחרות. ריכזנו עבורכם את כלל המידע הרלוונטי בכל הנוגע לממ"ד הביתי:

מהם מרכבי הממ"ד הנקובים בחוק?

במטרה להבטיח מיגון מיטבי בעתות חירום, פיקוד העורף והג"א האמונים על ההגנה האזרחית בישראל קבעו תקנים מחמירים ומאפייני מבנה מחייבים לבניית ממ"ד. בין מאפייני ורכיבי הממ"ד על פי תקן:

 • ממ"ד ייבנה כמקשה אחת, מחומר בטון מזוין ואטום לחדירת חומרים ואלמנטים חיצוניים.
 • מפתחי הממ"ד יכללו דלת הדף אטומה הנפתחת כלפי חוץ בלבד ואטומה למעבר חומרים, וחלון הדף הכולל חלון דו כנפי מפלדה בעל מנגנון נעילה, אשר נפתח כלפי חוץ, וחלון זכוכית חד כנפי מזכוכית משוריינת אשר נפתח כלפי פנים.
 • חיפוי קירות פנימי מטיח או גבס (ללא אריחים העשויים להתנפץ באירוע חירום).
 • נקודות חשמל וחיבור לתשתיות חשמל.
 • נקודות תקשורת לחיבור טלפון/טלוויזיה/אינטרנט.
 • מעברי צנרת פנימית מחלקו הפנימי של הבית לצורך התקנת מערכות מיזוג.
 • מערכת אוורור וסינון אוויר לסינון רעלנים, עשן ולמיגון בעת מתקפה בלתי קונבנציונלית.

כל אחד מן הרכיבים האמורים הוא אלמנט מחייב בבניית ממ"ד, לצורך קבלת היתר ולהבטחת מיגון אופטימלי.

תוכניות בניה

מהי הגדרת החוק לדלת ממ"ד?

דלת ממ"ד היא דלת אשר מיועדת לעמוד כנגד הדף, רסיסים וגזים, ולמנוע את חדרתם לממ"ד. דלת הממ"ד היא דלת מחוסמת מברזל ופלדה יצוקה, בחיפוי חומר מעכב בעירה. מידות דלת הממ"ד הן 2.00 מטרים אורך-גובה הדלת, ו- 70/80 רוחב המפתח. דלת הממ"ד תכלול מעטפת גומיות עבות ואטומות למסגרת הדלת, וידית ומנגנון סגירה בחירום. מנגנון הסגירה אינו כולל אפשרות נעילה, וזאת על מנת להבטיח כניסה מבחוץ וחילוץ במקרה הצורך.

איך אוכל לדעת שדלת ההדף שלי תקנית?

דלת הממ"ד מותקנת על ידי גורמים מקצועיים, כחלק מהליך בניית ממ"ד, ואין לבצע בה כל שינוי עצמאי. ככלל, מומלץ להתקין בנוסף לדלת הממ"ד גם דלת פנים סטנדרטית לשימוש יום יומי, ולהימנע מטריקה ופתיחה של דלת הממ"ד השגרה.

בכדי לבדוק את תקינותה של דלת הממ"ד יש לבדוק מספר גורמים:

 • פתיחה וסגירת הדלת- יש לוודא שדלת הממ"ד נסגרת ונפתחת בצורה חלקה. ייתכן צורך בהפעלת כוח בטריקת הדלת, אולם תקינות הדלת מחייבת יכולת סגירה שלה על ידי כל משתמש.
 • נעילה- נעילת הדלת מתבצעת מבפנים ומבחוץ, באמצעות הרמת ידית הדלת כלפי מעלה בזווית של 90 מעלות. יש לוודא כי הדלת נסגרת וניתן להרים את הידית בזווית זו משני הכיוונים, וכן להוריד אותה למצב סטנדרטי.
 • חדירת אור- יש להחשיך את חדר הממ"ד ולהדליק את האור במסדרון/מרחב הבית, ולבחון האם האור חודר דרך הדלת, בשל ליקויי איטום, נקבים או ליקוי אחר.
 • מעטפת איטום- יש לבחון את מעטפת הגומי הקיימת סביב הדלת, לוודא שהגומיות שלמות, אינן מתפוררות או סדוקות ומתגמשות כנדרש בעת סגירה ופתיחת הדלת.

מהי הגדרת החוק לחלון ממ"ד ותקינותו?

חלון הממ"ד יותקן בקיר החיצוני המנוגד לדלת.
החלון יותקן 1 מטר מעל גובה הרצפה לכל הפחות.

חלון ממ"ד יכלול שתי יחידות:

 1. חלון ברזל חיצוני דו כנפי, עשוי מפלדה, הכולל מנגנון נעילה ידני. כנפי הברזל ייפתחו כלפי חוץ.
 2. חלון זכוכית משוריינת פנימי, חד כנפי, בעל מנגנון נעילה, אשר נפתח כלפי פנים.

השילוב בין שתי היחידות הללו יספק איטום מפני גזים ורעלנים, לצד מיגון מפני הדף ורסיסים.

מהם האישורים הנדרשים לבניית ממ"ד

בניית ממ"ד מחייבת היתר בניה הניתן על ידי הוועדה לתכנון ובניה ברשות. במקרה של בניית ממ"ד עם הקמת הבית או מבנה המגורים, ההיתר יינתן לתכנית הבנייה הכוללת, כאשר הממ"ד יהווה חלק מתנאי אישור התכנית וקבלת ההיתר. בניית ממ"ד עצמאית מצריכה הגשת בקשה לרשות, הכוללת את תכנית הבנייה לממ"ד כנדרש ועל פי תקן.

האם אפשר להסב את הממד לחדר עבודה? או שירותים?

על פי תקנות פיקוד העורף ניתן לעשות שימוש בחלל הממ"ד כחדר שינה, חדר עבודה או חדר אורחים. יש להבטיח אפשרות לכניסת בני הבית והשוהים בו לממ"ד בעת חירום. לא ניתן להסב ממ"ד לחדר שירותים, חדר רחצה או מטבח, ולא ניתן לעשות בו שימוש לאחסון חומרים דליקים או חומרים מסוכנים.

על הממ"ד להיות מוכן וערוך לכל תרחיש, בימות שגרה ובוודאי בעת חירום. אין לבצע כל שינויים מבניים או שינויים ברכיבי הממ"ד לאחר שנבנה וזכה להיתר. במידה ובוצעו שינויים כאלה, יש לפנות לאיש מקצוע, להסדרה ולהחזרת המצב לקדמותו. יש לוודא את תקינות חלון ודלת הממ"ד, שלמות החלקים ומנגונני הפתיחה והסגירה, וכן לבדוק את פתחי האוורור והמיזוג.

תיקונים מבניים בממ"ד יבוצעו על ידי קבלן מורשה. ליקויים בדלת ובחלון הממ"ד יטופלו על ידי החברה המשווקת שהתקינה אותם, או חברה המספקת שירותי תיקון והחלפת דלתות וחלונות ממ"ד מורשית.

לא ניתן לבצע כל שינוי, מבני או אחר בממ"ד. אין לקדוח קידוח דו צדדי בממ"ד, להצר או להרחיב מפתחים, להסיר פרופילים או אלמנטים המחויבים בתקן.

ניתן , ואף מומלץ, להתקין מזגן בממ"ד. צינורות המעבר מיחידת המיזוג יותקנו על גבי קיר הכניסה לממ"ד, מעל לדלת, ויעברו דרך הקונסטרוקציה הפנימית של הבית. יש לקבל עם ההתקנה יחידת כיסוי לפתח המזגן מבפנים במקרה הצורך, ולשמור יחידה זו.

בשגרה, יש להותיר את פתחי האוורור ללא כיסוי, למעבר ולתחלופת אוויר ולשימוש במערכת המיזוג הביתית. בעת חירום יש לאטום את המפתחים הללו באמצעות פרופילים ומכסים ייעודיים.

חיפוי הקירות הפנימיים בממ"ד יבוצע באמצעות טיח או גבס בלבד. רצפת הממ"ד ניתנת לחיפוי באמצעות כל סוגי האריחים, המחזיקים בתקן עמידות בפני אש וחומרים דליקים.

כן, נקודות חשמל ונקודות תקשורת הן חלק מדרישות החובה בעת בניית ממ"ד, במטרה להבטיח תנאי שהות ובטיחות, החל מתאורה, הפעלת מערכת סינון אוויר ועד אמצעים ליצירת קשר לצרכי עדכנות, דיווח וחילוץ.

+ 0
שנות ניסיון
+ 0
פרויקטים הושלמו
% 0
לקוחות מרוצים

מתעניינים בבנית ממד?

צרו איתנו קשר!

חייגו: 052-520-5163

או השאירו פרטים ונחזור בהקדם: